Millist robotit valida?

Nüüd on Robocity üritusest möödas paar nädalat ja mitmed lapsevanemad on uurinud, et millist robotit siis tasuks lapsele osta. Tegelikult on valik väga suur, aga püüan siia postitusse siis mõned mõtted kirja panna.

Beebot (eelkooliealistele)

Kes Robocityt külastas, siis ehk mäletate seda armast mesimummu moodi robotit, kes ruutudel liikus. Tegu on küllaltki lihtsa robotiga, mille programmeerimine käib seljal olevate nuppude abil.

Kusjuures äärmiselt lihtne on teha erinevaid mänguväljakuid ise kodus – tuleb lihtsalt suurele paberile joonistada 15 x 15 ruudustik ja lasta siis fantaasial lennata, et mis seal ruutudel olla võiks. Kellel fantaaiast puudu tuleb, siis võib ka spikerdada.

Osta saab näiteks Rekatos ja hind seal on hetkel 92 EUR.

Edison ( 6+ aastat )

Edison on küllaltki soodne ja lihtne autonoomne robot, millel olemas juba mõned programmid ostes ja saab neid ka juurde teha. Seda saab ka LEGO klotsidega “tuunida” – Robocityl oli näha, et lastele see lisavõimalus ka väga meeldis.

Rekato lehelt saab selle seadme kätte 60 EUR eest – kes vaeva viitsib internetiavarustes näha, siis saab ka odavamalt.

Ozobot (6+ aastat)

Kuna kõik Ozobot töötoad olid Robocityl rahvast täis, siis ei teagi, kas sellest obotist üldse peaks pikemalt kirjutama 😀 Aga tegu on igatahes seadmega, mida programeeritakse joonistatud täppide abil ning tänu kleepsudele ja muule atribuutikale saab sellest vähemalt sama uhke lemmiklooma kui kunagi Tamagochi oli 😀

Oomipoes on stardipaki hinnaks 75 EUR.

WeDo 2.0 (5 – 9 aastat)

Nüüd siis on Lego välja lasknud uue WeDo seeria ja erinevalt eelmisest ei ole enam vaja enam seadet hoida juhtmega arvuti küljes kinni vaid saab juba suuremat rallit korraldada 😀 Tegu on väga läbimõeldud sarjaga, millel on olemas põhjalikud step-by-step õpetused, programmid ja kõik muu, kuid nagu arvata võib, siis LEGO tooted ei ole kõige odavamast hinnaklassist.

Robomiku lehel on WeDo 2.0 baaskomplekti hinnaks 158 EUR.

(NB! Kasuta tellides koodi ROBOCITY2016 – kuni 14.juunini saab sellega 10% soodustust Robomiku lehel kõigile üle 25eurostele tellimustele 😉 )

LEGO Mindstorms EV3 (9+ aastat)

See robot peaks küll tuttav olema meie reklaammatejalidelt – tegu siis arvatavasti Eesti koolides kõige levinuma robotiga, millega saab teha juba väga palju põnevaid asju – linnaläbimine, joonejärgimine, sumo, FLL jne.

Ütleme nii, et kui te ise ei tunne end programmeerimises väga koduselt ning vajate komplekti, kus oleks asjad puust ja punaselt ette tehtud, et koos lapsega robootika huvitavat maailma avastada, siis Mindstorm on suurepärane valik. Aga kindlasti siintoodud variantidest on tegemist kõige kallima “mänguasjaga” – laadijaga baaskomplekt maksab Robomiku lehel 428 EUR.

(NB! Kasuta tellides koodi ROBOCITY2016 – kuni 14.juunini saab sellega 10% soodustust Robomiku lehel kõigile üle 25eurostele tellimustele 😉 )

Arduino (12+ vanusele )

Kui nüüd Mindstorm hind ära ehmatas siis soodsam alternatiiv on Arduino. Tegemist on samuti väga levinud robotitega, millel on nii stardikompektid kui loendamatul hulgal lisavidinaid, kuid isiklikult julgen väita, et päris algaja jaoks võib see veidi suur suutäis olla. Samuti tuleb arvestada, et Arduino ei ole nii mänguline kui Mindstorm ning kui Mindstormi saab programeerida lohistamise meetodil (visuaalne programeerimine), siis Arduino minu teada vajab mõningaid teadmisi C keelest.

Samas kui on kodus ema, isa, suur vend või õde, kellel on mingi ettekujutus programmeerimisest olemas ja on valmis õpetama ja juhendama, siis võib Arduino olla hea valik.

Oomipoes on stardikomplekti hind hetkel 89 EUR.

Nagu öeldud, siis siin toodud võimalused on vaid jäämäe tipp ning tegelikult on võimalusi, kuidas last tehnikamaailma tutvustada sadu kui mitte tuhandeid – on lahedaid rakendusi tahvelarvutitele, Scratch , erinevad targad vidinad jne.

Siinkohal panekski paar linki, millest võib abi olla kui teema huvitama hakkas:

Koolirobootika FB leht

Koolielu lehel on huvitavaid materjale

MTÜ Robootika koduleht

HITSA koolitused

Scroll to Top